Únava představuje pro řidiče stejné riziko jako třeba alkohol za volantem. Znovu to potvrdili tentokrát odborníci z Evropské společnosti pro výzkum spánku ESRS (European Sleep Research Society).
Navíc - únava, ospalost, a s nimi související pokles pozornosti zaviní, podle jejich poznatků, až třetinu všech závažných dopravních nehod. Ospalost zpomaluje reakce, tlumí vnímavost a snižuje rozhodovací schopnosti.
A to s podobnými účinky, jako by měli třeba jedno promile alkoholu v krvi. Ovšem - zatímco převážná většina řidičů se pití alkoholu před jízdou vyhýbá, tomu, že jsou nevyspalí a unavení, nevěnují prakticky žádnou pozornost. Jenomže právě únava má na svědomí dokonce více nehod než jízda „pod vlivem.“
Obecně se únava prostě nedá, ani pevnou vůlí, jen tak potlačit. Výzkumy zaměřené na sledování různých dopravních situací a reakcí řidičů na ně ukazují, že se nejvíc soustředí v odpoledních hodinách, kdežto kritický útlum přichází v noci mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní.
Protože tma snižuje schopnost soustředěně vnímat a rychle reagovat na změny situace v provozu. Dalším faktorem, zvyšující únavu, je i stereotypní jízda po dálnicích, zejména při vyšších teplotách. Kromě toho, pozor na pátky a soboty večer - v těchto dnech bývá nehod nejvíce.
Proto, když vás za volantem začnou bolet záda, cítíte celkovou strnulost, máte-li potíže s očima a stěží zaostřujete na blízké i na vzdálené předměty, když se vám myšlenky začínají toulat bůhví kde, zíváte, vyjíždíte ze svého jízdního pruhu, a k tomu jste značně nervózní až podráždění, nastal nejvyšší čas si odpočinout.
Podle statistiků dochází k nehodám - až v šedesáti procentech případů - přibližně po třech hodinách nepřetržité jízdy. Dopravní psychologové proto radí zařadit neutrál a šlápnout na brzdu nejlépe každé dvě hodiny, nebo po ujetí nanejvýš tak 150 až 200 kilometrů - a pak hurá na přestávku.
V letech1993 až 2019 totiž došlo vlivem únavy, usnutí, nebo náhlé fyzické indispozice k celkem 27 161 dopravním nehodám. Z toho jen v loňském roce, například v červnu, únava zapříčinila 149 z nich, a z téhož důvodu přišli červenci a v srpnu o život hned čtyři lidé.
Odborníci zdůrazňují, že proti únavě zaručeně pomáhají jen a pouze pravidelné přestávky, spojené s lehkým protažením těla. A třeba i krátký spánek. A samozřejmě dostatek tekutin. Časté pití kávy nebo energetických nápojů ale pomůže jen na pár chvil. To už je prý mnohem lepší hroznový cukr, pár lžiček medu, i neslazený čaj s citrónem.
Zdroj: BESIP