Je to prostě tak. Pokud vyjedete s autem nebo s motorkou na cesty, a nebudete mít na nich registrační značku, neboli „espézetku,“ velké nepříjemnosti vás neminou. Tedy pokud si toho všimnou dopravní policisté. A že si všimnou!
Proto je lepší těmto problémům předcházet a značku si přišroubovat speciálními šrouby na spz.
Řidiči jsou totiž ze zákona povinni své vozidlo před každou jízdou zkontrolovat. A pokud jej alespoň jednou obejdou dokola, neměla by jim ztráta značek uniknout. Bez nich nemohou, nebo lépe - dokonce nesmějí - vyjet na veřejnou komunikaci. Navíc za chybějící, zakrytou či nečitelnou značku hrozí pokuta od pěti do deseti tisíc korun, případně zákaz řízení až na jeden rok.
Což vyplývá ze zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Jen malou útěchou budiž, že se v tomto případě jedná „jen“ o přestupek - takže bez pokuty na místě a ztráty bodů. Policisté ale vše předávají ke správnímu řízení, potíže na úřadech tedy budou na cestě.
Je v podstatě jedno, jestli vám značky prostě upadly, nebo je někdo ukradl. V každém případě bývá zcela nezbytné, především při evidentním podezření na krádež, událost nahlásit Policii ČR, aby je zloději nemohli zneužít. Pokud jste o značku přišli až za jízdy, díky nedostatečnému upevnění, nic policii nutně hlásit nemusíte.
Na příslušném obecním úřadu s rozšířenou působností, nebo na magistrátu, už ale ano. A ten úřední cestou „espézetku“ takzvaně zneplatní. Na silnici potom stejně nemůžete, a chtě nechtě musíte počkat až na značky nové. Za obě dvě na automobil zaplatíte 450 korun, za jednu na motorku, nebo přívěs, potom 250 korun.
Postihu se nevyhnete, ani když si - nedejbůh - chybějící značku namalujete třeba na kus papíru, a zastrčíte jej za čelní sklo. Abyste aspoň něco na autě jaksi měli. Prý to působí na policisty jako červený hadr na býka… Z pokuty však možná vymanévrujete, když dokážete, že jste s vozidlem vyjeli, a značky byly na svém místě. O přestupek by tak nešlo, protože ten musí být sám o sobě zcela úmyslným činem.
Důkazem by byla, dejme tomu, fotka z mobilu. Jenomže ruku na srdce - kdo si svůj auťák nebo motorku fotí před každým vyjetím? Naštěstí je tady výnos Nejvyššího správního soudu, který praví, že postačí i svědectví spolujezdce.
Předejít problémům s chybějícími registračními značkami, ať už pro jejich ledabylé namontování nebo krádež, lze přitom docela jednoduše. A to jejich důkladným připevněním, samozřejmě v souladu s literou zákona, tedy bez jejich neúmyslného překrytí.
Na trhu jsou proto k mání například šikovné sady nerezových šroubů pro montáž SPZ na auta a motocykly, i s černě, modře nebo bíle tónovanými krytkami hlav, aby na značkách nepůsobily jako pěst na oko. A můžete mít - navíc elegantně - po starostech.