Bylo, nebylo… Jednoho krásného dne se pejsek s kočičkou prostě rozhodli, že pojedou se svými páníčky na výlet. Autem.
A protože páníčci měli své mazlíčky rádi, a nechtěli, aby se jim po cestě něco zlého stalo, na společný výlet se raději dobře připravili. Pejsek tak při jízdě odpočíval na svém místě vzadu, upoutaný speciálním popruhem k bezpečnostním pásům. A kočička si způsobně hověla ve svém přepravním boxu, zajištěnému proti pohybu. Správně. I když česká legislativa, pokud se přepravy domácích zvířátek týče, přímo nic neříká o tom, jak by vlastně měla do detailů probíhat.
Přitom z různých motoristických anket vyplývá, že například víc než třetina pejskařů své miláčky nijak při jízdě v pohybu neomezuje, protože těm se to údajně nelíbí, další to pak nepovažují vůbec za potřebné…
Ovšem na druhou stranu se respondenti svěřili, že právě kvůli psovi už i nezvládli řízení, když jim zvíře v kritickém okamžiku omezilo výhled, případně spustilo z ničeho nic směrová světla, ve stresu pokousalo posádku… Zkrátka o „veselé“ příběhy z cestování nebývá nouze.
Není divu. Podle jednoho z testů německého autoklubu ADAC, dopadla - při simulovaném nárazu v rychlosti 50 kilometrů za hodinu - dvaadvacetikilová psí atrapa na opěradla předních sedaček takovou silou, jako by do nich vrazil předmět vážící půl tuny… Masakr. Ke srovnatelným výsledkům potom došla i například pojišťovna Allianz.
Přepravě zvířat se samozřejmě věnuje zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v části o povinnostech řidiče. Měl by, mimo jiné, „zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu, a zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby a bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“
Kromě toho je tu ještě zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. A samozřejmě vyhláška Ministerstva zemědělství ČR č. 4/2009 Sb., o ochraně zvířat při přepravě, také ve znění pozdějších předpisů. Všem motoristům obecně, a milovníkům zvířat zvlášť, vřele doporučujeme jako takovou „povinnou“ četbu.
Ale to nejlepší na konec. Jestliže policisté při dopravní kontrole dojdou k závěru, že zvíře může představovat pro bezpečnost silničního provozu jakékoli riziko, mohou vám na místě napařit až dvoutisícovou pokutu. Ztráta bodů sice nehrozí, když však navíc, v této souvislosti, pojmou podezření na týrání zvířat - a to se může, jak víme, lehce stát - postih bude bezpochyby ještě mnohem „poučnější.“
Foto: ilustrační