Vloni na českých silnicích zemřelo při dopravních nehodách 460 lidí, což bylo o 87 méně než v roce 2019. Zároveň šlo o nejnižší počet obětí od roku 1961, kdy oficiálně vznikly policejní statistiky.
Minulý rok byl ovšem, vzhledem k protiepidemickým opatřením, z hlediska počtu úmrtí při haváriích rekordně nízký. Ale jaká jsou nejčerstvější čísla?
Za prvních šest měsíců policisté zaznamenali už 37 474 dopravních nehod, při nichž 176 osob přišlo o život, 8 588 jich bylo zraněno lehce a 476 těžce. Příčiny? Stále stejné. S náskokem vede nepřiměřená rychlost, před nedáním přednosti, alkoholem za volantem a nesprávným předjížděním.
Svým způsobem je každý z nás účastníkem silničního provozu. Ať už v roli řidiče, spolujezdce, chodce, cestujícího ve vlaku, v autobuse, nebo cyklisty. A riziko, že se staneme účastníky, nebo svědky nějaké dopravní nehody, je proto velmi pravděpodobné.
Co je povinností účastníků dopravní nehody potom upravuje silniční zákon, tedy přesněji Zákon číslo 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.
Budete-li například svědky dopravní nehody v roli řidiče, zastavte u kraje silnice ve směru jízdy, asi 50 až 100 metrů za nehodou, a zapněte výstražná světla. Před vystoupením z vozu si oblékněte výstražnou vestu, nezapomeňte na lékárničku, výstražný trojúhelník, mobil, a pokud máte, tak i hasicí přístroj.
Protože první, čemu bychom měli věnovat pozornost je, zda z vozidla stoupá dým nebo šlehávají plameny. A současně bychom se měli pokusit posádku vyprostit. Ze zákona jsme totiž povinni obětem dopravní nehody poskytnout první pomoc, jinak se vystavujeme se trestnímu stíhání.
Pokud požár nehrozí, vypněte v havarovaném voze zapalování a vytáhněte klíčky. Zatáhněte ruční brzdu, uvolněte posádce, pokud je třeba, bezpečnostní pásy… A volejte záchranku na číslo 155, nebo linku 112 Integrovaného záchranného systému. Operátorovi sdělte, kde se nehoda stala, co se vlastně přihodilo, kolik je zraněných a jak moc, zda unikly nějaké kapaliny a podobně.
Takzvaná „ohlašovací povinnost“ na policii přichází na řadu tehdy, došlo-li při nehodě třeba právě ke zranění či k usmrcení osob, ale také ke škodě jasně převyšující částku 100 tisíc korun. Včetně přepravovaných věcí a také majetku třetích, tedy neúčastněných osob. Když však taková situace nenastane, není volat policii bezpodmínečně nutné. Pojišťovnám by v takovém případě měl stačit vyplněný „euroformulář,“ tedy „Záznam o dopravní nehodě,“ se všemi potřebnými údaji, včetně podrobné fotodokumentace.
Zdroj: Policie ČR
Foto: ilustrační