Otázka zní: Jak to asi tak dopadne s volně ležícími předměty, třeba na zadních sedadlech, při silnějším nárazu na překážku? Odpověď: Špatně… Mohou totiž nekontrolovaně létat kabinou.
To byste měli mít na mysli, pokud vás čeká motoristická dovolená. Dávejte proto pozor na to, aby ve vašem vozidle byly všechny věci, které si chcete vzít s sebou, bezpečně uloženy a zabezpečeny proti pohybu. Jinak vás mohou snadno a bez varování někam trefit.
I tak bohulibý kousek, jako třeba malá láhev s pitím, dokáže při prudkém brzdění způsobit velké nepříjemnosti. Natož plná dvoulitrovka… Ta prý při nárazu nabere - při rychlosti okolo stovky kilometrů za hodinu - hmotnost v řádu desítek kilogramů. Takže chcete-li mít po ruce kabelu s proviantem, uložte ji raději na podlahu vozu.
Těžká zavazadla vždy rozhodně patří na dno kufru auta, co nejblíže k sedadlům. I kvůli optimálnímu těžišti a vhodnému zatížení zadní nápravy, aby si naložené vozidlo zachovávalo stále celkem dobrou stabilitu v zatáčkách.
Lehčí věci potom logicky najdou své místo nad nimi, stejně jako výstražný trojúhelník, reflexní vesty, lékárnička, hračky pro děti a tak podobně. Dbejte také na to, aby předměty neomezovaly řidiči výhled.
Pokud další zavazadla už kufr odmítá přijmout, využijte k jejich přepravě ještě střešní box – máte-li jej k dispozici. Dovnitř ale vkládejte jen lehčí věci, třeba oblečení či sportovní vybavení - rozhodně nic těžkého.
Na zadní plato pak raději zapomeňte. Nepatří na něj prakticky vůbec nic, možná tak roztomilý polštářek… Pro vše ostatní máte úložné přihrádky, postranní kapsy ve dveřích, případně v opěradlech.
U motorky se leccos vejde do tankruksaku, upevněného na nádrži, něco do motovaku na zadní sedačce… Ve dvou se bez nosičů bočních zavazadel, nebo třeba rolovacího válce asi těžko obejdete. Pro zachování optimálního těžiště pak těžší předměty rozmísťujte co nejblíže pomyslného středu motorky.
Před odjezdem na cesty s plně naloženým autem nebo motorkou se také můžete zkusmo vydat na krátkou zkušební jízdu, což nemusí být zrovna od věci.
Vyzkoušíte si, jak se vaše vozidlo chová, mimo jiné, při brzdění i v zatáčkách - vždyť bude mít zcela odlišné jízdní vlastnosti, než na jaké jste zvyklí z běžného provozu.
Na dovolenou si pochopitelně nepovezete všechno, co byste rádi. Takže hlavně nezapomeňte na doklady, malý „techničák,“ „zelenou“ kartu, povinnou výbavu, i přiměřenou hotovost, když ne všude lze platit kartou… Co vám nakonec chybí spolehlivě zjistíte ve chvíli, kdy to budete nejvíc potřebovat. Jak jinak?
Foto: ilustrační