Nemusí být zrovna vedro jako v tropech, a přesto se na vás po otevření dveří vyvalí ze zaparkovaného auta horká vzduchová vlna.
I dvacítka stupňů na venkovním teploměru stačí, aby se interiér po chvíli zahřál až na třicítku čtyřicítku… Na přímém slunci ještě na víc. To už mohou být teploty, které i jinak zdravý motorista při síle může dlouhodobě snášet jen obtížně.
Natož menší děti, či převážená zvířátka. Obě skupiny jsou přitom horkem nejohroženější, a ponechat je v uzavřeném voze, byť „jen“ na pár minut, může vést k rychlému přehřátí, k následné dehydrataci, a s tím souvisejícímu celkovému vyčerpání jejich křehkého organismu. S mnohdy neblahými následky.
Přesto se rok co rok objevují zprávy o dětech zavřených v kabinách aut, vedru napospas. O kočičkách a pejscích nemluvě. Přitom by se řeklo - těch pár minut, bóže, co to je?
A i když si takové riziko mnozí i uvědomují, a nechávají svým potenciálním „obětem“ aspoň pootevřené okénko s tím, že to snad na tu „chvilku“ nějak vydrží, k tragediím stále dochází. I proto, že částečně stažené okénko nestačí potřebnou výměnu vzduchu prostě zajistit. A když ještě pro jistotu vozidlo před odchodem uzamknou, na neštěstí je zaděláno.
Může totiž dojít k přehřátí dětského i zvířecího organismu, a to tak, že velmi rychle. S typickými projevy, kdy počáteční nevolnost doprovází třeba zvracení, celková malátnost, křeče s bolestmi svalů, zrychlené dýchání i tep… Bezvědomí. A konec.
V tom nejhorším případě. Proto, když by došlo k některým takovým příznakům, bez otálení přesuňte dítě nebo zvířátko, někam do stínu, ochlazujte nejlépe vlažnou vodou, a vpravte do nich dostatek tekutin. Při vážnějších příznacích samozřejmě volejte záchranku na „sto padesát pětku“… A už nikdy, za žádných okolností, je nenechávejte bez dozoru.
A když už jsme „praxe“ pootevřených okének, jako určité ochrany posádky před nadměrným vedrem. Kromě toho, že sice opravdu mohou o pár stupňů snížit vnitřní teplotu, současně s tímto aktem se dopouštíte, řečeno slovy zákona, „…nezajištění svého majetku proti neoprávněnému užití cizí osobou.“
Jak ostatně nedávno potvrdil i německý autoklub ADAC. Což je postižitelné i u nás. Zní to možná necitlivě, ale když už se někteří motoristé nebojí o zdraví svých dětí, mohu se aspoň obávat finančního postihu v podobě pokuty…
Zastavení vozidla a jeho, byť chvilkovému, opuštění se na delších cestách těžko vyhnete. Zaparkujte tedy, pokud možno, někde ve stínu, natáhněte přes čelní sklo sluneční clonu, máte-li, případně auto aspoň nastavte zádí ke sluníčku.
A hned, jakmile se vrátíte, udělejte ve voze pořádný průvan. Vysoké teploty uvnitř mohou mít vliv nejen na zdraví posádky, ale jak ukazují odborníci, i na bezpečnost jízdy.
Potom to ale s dalším snižováním teploty za jízdy, pomocí klimatizace, nijak drasticky nepřehánějte.
I lékaři doporučovaný rozdíl mezi vnitřkem vozu a venkovní teplotou by neměl být vyšší než takových pět šest stupňů. Jinak riskujete další zdravotní problémy - tentokrát z nachlazení.
Zdroj: BESIP, ADAC
Foto: ilustrační