Jak ten čas letí… Letos v září oslaví automobilová zpětná zrcátka už devadesátiny! Tedy v našich končinách. Tolik let totiž uplynulo od roku 1931, kdy v někdejším Československu začala pro motoristy platit nová pravidla. S tím, že musí mít na svých automobilech i zpětná zrcátka. A to povinně.
Ovšem historie zpětných zrcátek se začínala psát už o pár let dříve, a dodnes se vedou spory o to, komu vlastně jejich vynález přiznat. Mohla to být Angličanka jménem Dorothy Levittová, první britská automobilová závodnice.
V roce 1909 totiž sepsala příručku s názvem „Žena a auto: malá upovídaná příručka pro ženy, které řídí nebo chtějí řídit,“ s radami pro začínající i již pokročilé řidičky. Koupí vlastního auta počínaje, a různými opravami svépomocí konče.
V ní se poprvé zmiňuje o tom, že by ženy měly vozit v autě i malé kosmetické zrcátko. Aby si prostě mohly, čas od času, zkontrolovat, co se odehrává za jejich zády, a současně se pořád neotáčet.
Slečna Levittová byla vůbec svérázná mladá žena. Což ilustrují i její další rady, jako třeba: „Pokud pojedete jako žena sama, myslete především na bezpečnost. Vozte s sebou ve voze colt, a ve volném čase se s ním naučte dobře zacházet…“
Vynálezcem zpětného zrcátka byl možná i Američan Ray Harroun, první vítěz legendárního závodu 500 mil Indianapolis. Ten si zase přimontoval zpětné zrcátko na kokpit vozu značky Marmon Wasp v roce 1911. Prý místo mechanika, který s ním jinak jezdil na místě spolujezdce, a hlásil mu z průběhu závodu všechny podrobnosti.
Stejně nakonec nic pořádně neviděl, kvůli silným vibracím na tehdejší cihlové trati. Ovšem Ray to neměl, jak později přiznal, z vlastní hlavy. V roce 1904 totiž údajně jakési takové zrcátko zahlédl připevněné na konstrukci koňského potahu, drožce, kdesi v Chicagu…
A tak byl nakonec jako vynálezce zpětného zrcátka uznán Elmer Clinton Adolph Berger ze St. Louis v Missouri, když na zpětná zrcátka získal v roce 1921 patent, a začal je ve své firmě Berger and Company hromadně vyrábět pod názvem „Cop-spotter.“
Jestli měl na mysli jakýsi zpětný „sledovač“ policejních hlídkových vozů, jak název napovídá, nebo šlo spíš o veselý žert, však není z dobových prospektů zřejmé… Ale úspěch s nimi rozhodně měl.
Zdroj: The Woman and the Car, IMS Museum
Foto: Pirelli, IMS Museum, America come alive!, ilustrační