Pohonné hmoty, a nejen v České republice, jsou po ruské invazi na Ukrajinu stále dražší. U nás dokonce nejdražší v historii. Řada evropských zemí proto postupně zavádí, nebo už zavedla, taková opatření, která by běžným motoristům, dopravcům, a samozřejmě zemědělcům, alespoň zčásti ulevila od finanční zátěže.
Například Německo rozhodlo o tříměsíčním snížení energetické daně na pohonné hmoty, a to o 30 centů (7,40 Kč) za litr benzinu, a o 14 centů (3,50 Kč) za litr nafty. Ve Francii platí od 1. dubna na čtyři měsíce sleva 15 centů (asi čtyři koruny) na litr pohonných hmot pro všechny spotřebitele.
Belgie sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u pohonných hmot natolik, že motoristé ušetří u šedesátilitrové nádrže přibližně deset eur (246 Kč). DPH u pohonných hmot snížilo také Nizozemsko; a spotřební daň na benzin a naftu od března do srpna také Irsko. K nižší zvláštní dani na paliva přistoupilo od března Portugalsko a ještě Švédsko.
Často skloňované Polsko od začátku února snížilo na půl roku sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u pohonných hmot z 23 na osm procent, a od ledna také spotřební daň. Maďarsko zastropovalo pohonné hmoty už loni na 480 forintů (zhruba 33 Kč) za litr, letos v únoru pak opatření prodloužilo do května. Za tržní ceny ovšem musí tankovat třeba kamiony i některé osobní vozy se zahraničními poznávacími značkami.
Chorvatsko ceny zastropovalo loni na podzim, v březnu pak rozhodlo o snížení spotřební daně na další tři měsíce, včetně omezení marží u nafty a benzinu. Slovinsko ceny paliv zafixovalo od poloviny března na třicet dní - benzin tak přijde na 1,50 eura (37 Kč), a nafta na 1,54 eura (38 Kč).
Vláda České republiky se ovšem k zastropování cen pohonných hmot, natož ke snížení spotřební daně, jako k vrcholně „populistickým“ krokům, nepropůjčí. Rozhodla jen o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot, dále silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun, a o kontrolách marží distributorů i prodejců pohonných hmot. Výsledek?
Přidávání bioložek je stále nařízeno zákonem, navíc by se jeho případné zrušení týkalo jen nafty. A u prvních kontrol marží, pokud se umělého navyšování cen týče, prý neshledala žádná pochybení. Fakticky tak došlo pouze k prominutí záloh na silniční daň za letošní rok všem příslušným poplatníkům, ke zrušení daně jako takové ale nikoli…
Zdroj: ČTK
Foto: ilustrační