Toť otázka. Ceny paliv na našich čerpacích stanicích už zase nabírají obrátky, a prý může být ještě hůř. Takže se znovu objevují zaručené rady, jak za palivo ušetřit.
Internet se zaručenými radami samozřejmě jen hemží. Jenže ne každý motorista se s těmi zrovna dobře míněnými řídí. Připomeňme aspoň, že elementárním základem pro úspornou jízdu je její plynulost. A také, že styl vaší jízdy se na spotřebě paliva prostě bude podílet asi nejvýrazněji.
Předvídejte proto dění v silničním provozu, brzděte i přidávejte plyn s citem, zbytečně nevytáčejte motor, a v kopcích včas podřazujte. A pokud to situace v provozu dovolí, častěji vyřazujte na volnoběh.
Zkuste třeba ke značkám oznamujícím začátek obce dojíždět setrvačností - místo sešlápnutí brzdového pedálu. Budete až příjemně překvapeni, jak daleko vlastně můžete tímto způsobem dojet…To všechno ovšem platí jen za předpokladu, že současně budete mít správně nahuštěné pneumatiky. Tak, aby zbytečně nezvyšovaly valivý odpor a nesnižovaly ovladatelnost vozu.
Při častějších delších jízdách se vám proto vyplatí opatřit si, podle EU štítku, pneu s co nejnižším valivým odporem. Ušetříte pár deci paliva na sto kilometrů jízdy, a když do akce navíc častěji zapojíte tempomat, máte-li, úspora bude ještě vyšší.
Při každém delším stání raději vypínejte motor. To proto, že i při volnoběhu může klidně zbytečně „spolykat“ nějaký ten litr paliva za hodinu. Což se docela klidně může po celé trase pěkně nasčítat.
Třeba ve městech na světelných křižovatkách, u spuštěných závor před železničními přejezdy, a podobně. A zbytečně nezapínejte ani klimatizaci.
Současně se zbavte všech zbytečností, například ze zavazadlového prostoru. V součtu mohou vážit hezkých pár kilogramů. Sundejte střešní zahrádku, případně i držáky bicyklů. Samozřejmě pokud je nebudete zrovna potřebovat.
Aerodynamika vozu totiž hraje v celkové spotřebě nemalou úlohu. Takže byste si měli ohlídat i zbytečně otevřená okénka.
Návodů, jak vyzrát nad vysokou cenou pohonných hmot, je pochopitelně mnohem víc. S racionálním základem, až po naprosto absurdní. Kam patří, namátkou, třeba sklápění zpětných zrcátek, a podobně. Jedno je ale jisté. Před každou delší cestou si, pokud možno, vždy vytvořte plán jízdy s dostatečnou časovou rezervou.
Pod hrozbou časové ztráty totiž řidiči často kolikrát nevědí, kam dřív skočit, a mohou jet, bez ohledu na spotřebu, i značně agresivně, jen aby se do ní nedostali. Odborníci v této situaci radí: pusťte si při řízení vhodnou uklidňující hudbu. Na řidiče ve stresu prý má tak pozitivní vliv, že vesměs jedou plynuleji, a tudíž i s rozumnou spotřebou…
Foto: ilustrační