Nebudete v zimě se svým automobilem vůbec nikam jezdit? Pečlivě jej tedy připravte na několik měsíců nečinnosti.
Začít můžete třeba interiérem. Vnitřek vozidla především řádně vyčistěte, a máte-li po ruce vysavač, neváhejte jej použít nejen na koberce, ale i na sedačky, ať už textilní nebo kožené.
Dobře vám poslouží také čističe interiérů a současně tepovače v jednom, které šetrně odstraňují i silné nečistoty z plastových dílů a textilií. Na kůži zase můžete s klidem vzít pěnu Sonax Xtreme, s níž snadno vyčistíte nejen kožené sedačky nebo moto kombinézy, ale i kožený nábytek v obýváku.
Zkontrolujte, a bude-li potřeba, tak dolijte nemrznoucí směs do ostřikovačů a samozřejmě do chladiče. Sáhnout můžete třeba po některé z nemrznoucích chladicí směsí na bázi monoetylglykolu s bodem tuhnutí až -37 stupňů Celsia, případně na bázi etylenglykolu s prodlouženou životností.
Vzhledem obsahu speciálních aditiv, jsou vhodné pro všechny typy spalovacích motorů. A palivovou nádrž určitě dotankujte, abyste předešli nepříjemné vnitřní korozi.
Baterii dobijte na plnou kapacitu, jinak se zřejmě na jaře budete muset poohlédnout po nové… Můžete ji ale rovnou z vozu vymontovat a uskladnit někde v suchu. Ať tak nebo tak, určitě se vyplatí akumulátor pravidelně kontrolovat.
A občas jej i trochu „přidobít,“ eventuálně připojit k udržovací nabíječce, která se po jeho nabití přepne do automatického režimu. Zůstane tak naprosto fit i při dlouhé nečinnosti.
Pneumatiky důkladně prohlédněte, nejsou-li nějak poškozené, a ošetřete je třeba takzvaným oživovačem, vhodným většinou i na vnější plasty a pryžové části vůbec. Čistí, navrací jim původní vzhled a udržuje ošetřená místa pružná.
Zkontrolujte tlak, případně gumy dohustěte na předepsanou hodnotu. A je také dobré, pokud auto nedáte rovnou na špalky, s vozem čas od času popojet a tak změnit jeho polohu.
Na závěr pečlivě umyjte karosérii vozu, a raději ji hned i navoskujte. Na výběr bývá celá řada čistících a leštících přípravků, bez rozpouštědel, ředitelných vodou, a často i s přírodním voskem, které dokážou i skrýt drobné škrábance.
Pokud nemáte garáž, zkušení motoristé radí odstavit auto na zimu pokud možno někde na kamenné dlažbě, betonové nebo asfaltové ploše.… Jen ne na travnatém povrhu - kvůli neustálé vlhkosti.
A doporučují i zakrytí vozu kvalitní, odolnou a přitom prodyšnou autoplachtou, chránící nejen před nejrůznějšími nečistotami, deštěm a sněhem, ale i před UV zářením.
Foto: ilustrační