Kam dát vánoční stromek, pokud si pro něj pojedete autem? Když to nebude dodávka, ale běžný osobák, budete muset vyřešit otázku - jak jej vlastně naložit.
A současně jak to udělat správně. Pravda, jde sice o poměrně lehký, ovšem docela neskladný předmět. Řada motoristů proto dává přednost jeho přepravě na střešním nosiči. Odborníci v tom případě radí stromek v první řadě důkladně zajistit proti pohybu. Pokud by totiž nebyl pořádně upevněný, mohl by při náhlém a prudkém brzdění ze střechy spadnout. A kdo ví, co by se pak mohlo stát…
Notoricky známé jsou výsledky dnes už klasického testu autoklubu ADAC, kdy technici pro upevnění stromku schválně použili pružné, gumové, upevňovací popruhy - co že to udělá. A výsledek? Při simulovaném nárazu v rychlosti pouhých 50 kilometrů za hodinu jej gumy ze střechy doslova katapultovaly do okolního prostoru.
Vhodnější je proto použití textilních popruhů s ráčnami. A současně je důležité, aby špička stromku vždycky mířila dozadu. To proto, aby proudící vzduch neměl šanci z něj za jízdy amputovat nějakou tu větev.
A když už jsme u větví - snad ani nemusíme připomínat, že je nikdy nenecháváme přesahovat přes přední okna vozu, ani vzadu překrývat koncová světla, blinkry, registrační značku a podobně. Za lajdácky upevněný stromek totiž hrozí pokuta ve výši až dvou tisíc korun.
Kdo střešní nosič ale po ruce nemá, vybere si jistě takový, jaký se mu vejde třeba do kufru. Stromek do něj ovšem zásadně vsouváme kmínkem napřed. V tom případě je ale vhodné přední sedadla aspoň zezadu vyztužit nějakou pevnou položkou, a stromek o ni zapřít proti jejich možnému proražení při nenadálém pohybu.
Tady byste však měli zpozornět. Pokud by se totiž do kufru nevešel celý, a jeho konec přesahoval ven, tak Zákon o silničním provozu 361/2000 Sb., v části o přepravě nákladu, říká, že: „…přesahuje-li náklad vozidlo o více než metr vpředu či vzadu, nebo z boku o více než 400 milimetrů, musí být přečnívající konec opatřený červeným praporkem o rozměrech nejméně 300 x 300 milimetrů… A za snížené viditelnosti vpředu neoslňujícím bílým světlem a bílou odrazkou a vzadu červeným světlem a červenou odrazkou.“
Tomu všemu se samozřejmě lze vyhnout tím, že zelený symbol Vánoc jednoduše položíme dovnitř vozu na zadní sedadla a pro jistotu připoutáme bezpečnostními pásy.
Foto: ilustrační